Türkçe English Pусский Deutsch
Bizi Takip Edin
Facebook'ta takip edin Instagram'da Takip Edin Youtube'da takip edin

Web sitemizde size en iyi deneyimi sunabilmemiz için çerezleri kullanıyoruz. Bu siteyi kullanmaya devam ederseniz, bunu kabul ettiğinizi varsayarız.

Tamam Gizlilik Politikası

28 Temmuz: Dünya Hepatit Günü

28 Temmuz: Dünya Hepatit Günü
Paylaş

Gözde Hepatit B Belirtileri

Hepatit sarılık olarak da bilinen bir karaciğer iltihabıdır. Hepatit B; salya, tükürük, kan, ter veya cinsel aktivite gibi durumlarda salgılanan vücut sıvılarının aracılığıyla bulaşır. Özellikle Hepatit B’nin en çok kan teması yoluyla bulaştığı biliniyor. Bu nedenle manikür, pedikür ya da dövme gibi işlemler yapılırken dikkat edilmesi gerekmektedir.


Hepatit genelde gözlerin ak kısmının sarı renk almasıyla kolaylıkla anlaşılan bir hastalıktır. Ancak Hepatit B ve C hastalıklarında gözde kuruluk, batma  ve yaşarma gibi farklı bulgular da ortaya çıkabiliyor. Bu belirtiler daha fazla ilerlediğinde gözde göz kuruluğu, kornea iltihabı (keratit) denilen daha rahatsız edici olan kornea bulgularına da yol açabiliyor. Göz kuruluğu, kornea iltihabı (keratit), vaskülit (retina damar iltihabı), optik nörit (optik sinir iltihapları), göz kas felçleri rahatsızlıklarında hepatiti de mutlaka ayırıcı tanıda akılda bulundurmak gerekiyor.


Hastalık ilerledikçe gözdeki bulguları daha da artıyor. Göz muayenesinde ‘‘Hepatit’’ tanısı konulursa hastalığın kronik safhalara ve daha ileri olan siroza gitmesi de önlenebilmektedir.


Hastalığın diğer belirtileri de ishal, dışkı renginde değişiklik, iştah kapanması, aşırı yorgunluk, halsizlik, ödem, baş ve vücut ağrıları gibi kendini göstermektedir.


Gözden ‘‘Hepatit’’ belirtisi veren hastalar, göz sağlığını korumaları için hepatitin akut ataklarında daha dikkatli olmalı ve gözde diğer belirtiler de başladığında bunlar dikkate alınıp önemsenmelidir.


0216 545 64 64İLETİŞİM FORMU