Türkçe English Pусский Deutsch
Bizi Takip Edin
Facebook'ta takip edin Instagram'da Takip Edin Youtube'da takip edin

Sık Sorulan Sorular

Paylaş
Değerli hastalarımız, sizlerden sıklıkla gelen soruları ve cevaplarını sizler için derledik. İlgili konu başlıklarının altında yer alan sorulara tıklayarak cevaplarını okuyabilirsiniz. EXCIMER LAZER TEDAVİSİ HAKKINDA SIK SORULAN SORULAR
1 - Lazer Sonrasında Gözlük Kullanacak mıyım?
Hastaların büyük bir çoğunluğu lazer uygulaması sonrasında gözlük kullanmadan günlük aktivitelerini gerçekleştirebilmektedir. 0,5 ve altındaki numaralar gözlük kullanımını gerektirmeyen değerlerdir. Lazer tedavisi sonrasında bu aralıkta bir görme kusurunun kalması başarılı olarak algılanır.
2 - Göz Değerlerim Düşük, Lazer Olabilir miyim?
Gözlük ihtiyacı hisseden ve gözlük kullanmak istemeyen her numaraya, göz yapısı uygunsa lazer yapılabilir.
3 - Lazer Çeşitleri Neye Göre Değişiyor? Hangi Lazerin Bana Uygun Olduğunu Nasıl Öğrenebilirim?
Lazer operasyonları kişinin göz yapısına ve numaralarına göre belirlenir. Lazer öncesi yapılan tetkikler sonucunda lazere uygun bulunan kişiler, göz yapılarının en uygun olduğu ve yüksek başarı sağlayacak lazer tedavi yöntemleri ile tedavi edilir.
4 - Lazer Ameliyatı Günü Neler Yapmalıyım?
Sert kontakt lens kullanan hastaların 3 hafta, yumuşak kontakt lens kullananların ise 1 hafta önceden lens kullanımını bırakması gerekir. Çalışanların ameliyat günü ve ertesi günü olmak üzere 2 gün izin alması gerekir. Lasik ameliyatı günü size verilen randevu saatinizde geliniz. Lasik işlemi 2 göz için ortalama 5-15 dakika sürmektedir. Ameliyat günü rahat kıyafetler giyilmesini öneriyoruz. Aynı zamanda makyaj yapılmaması gerekmektedir.
5 - Lazer Olan Kişi Katarakt Ameliyatı Olabilir mi?
Lazer ameliyatı gelecekte olacağınız herhangi biz göz tedavisine engel değildir.
6 - Lazer Göz Ameliyatı Fiyatları Nedir?
Lazer göz ameliyatları teknikleri farklı olabileceğinden internet sitesinde kesin fiyat vermek mümkün değildir. Detaylı muayenemizden sonra fiyat bilgilerimizi alabilirsiniz.
7 - Lazer Ameliyatı Ne Kadar Sürüyor?
Lazer ameliyatı yaklaşık 5-15 dakika gibi kısa bir sürede tamamlanmaktadır.
8 - Lazer Ameliyatından Sonra İşime Ne Zaman Dönebilirim?
Genellikle ertesi gün işe gidilebilir. İlaçlarınızı doktorunuzun tavsiye ettiği şekilde düzenli kullanmanız ameliyatın kendisi kadar önemlidir. Güneş ışınları rahatsız edebileceğinden güneş gözlüğü takmanızı öneririz. Yürüyüş yapmak, bisiklete binmek, aerobik yapmak gibi tüm spor ve sosyal faaliyetlerinizi yapabilirsiniz. Uçağa binebilirsiniz. Fakat enfeksiyondan korunmak için yaklaşık 20 gün boyunca havuza veya denize girilmemelidir. Birinci aydan sonra arzu ederseniz, kozmetik amaçlı renkli lensleri kullanmaya başlayabilirsiniz.
9 - Lazer İle Astigmat da Tedavi Edilebiliyor Mu?
Lazer tedavisi, miyop ve hipermetrop ile birlikte astigmatı da ortadan kaldırmak için yapılır.
10 - Lazer Ameliyatı Sonrasında Ağrı Oluyor mu?
Intralase-LASIK ve LASIK gibi ilk aşamada korneada kapakçık (flap) oluşturularak yapılan lazer ameliyatlarının sonrasında 6 saat kadar batma ve sulanma olabilir. LASEK, PRK gibi göz yüzeyinin soyulması sonrasında yapılan lazerden sonra 2-3 gün ağrı çekilebilir. LASEK,PRK operasyonlarından sonra bu ağrının az hissedilmesi için lazer sonrasında göze koruyucu kontakt lens uygulanır.
11 - Lazer ameliyatı kanamalı bir ameliyat mıdır?
Lazer tedavisi gözün damarsız bir dokusu olan korneaya yapıldığı için kanamalı bir ameliyat değildir. Lazer tedavisi damla anestezisi altında yapılan ağrısız ve acısız bir göz ameliyatıdır.
GÖZ İÇİ LENS UYGULAMALARI HAKKINDA SIK SORULAN SORULAR
1 - Göz İçi Lens Uygulamaları Nedir, Metotları Nelerdir?
Miyop, hipermetrop ve astigmatizma gibi kırma kusurlarının excimer laser ile tedavisinin mümkün olmadığı durumlarda göz içine kendi doğal dokusuyla uyumlu, şeffaf bir merceğin yerleştirilmesidir. Fakik lens tedavisi ve refraktif lens değişimi olmak üzere iki farklı metotta uygulanır.
2 - Fakik Lens Tedavisi İle Refraktif Lens Değişimin Arasındaki Farklar Nelerdir?
Fakik lens tedavisinde korneada flep kesi açılarak göz yapısıyla uyum bir mercek yerleştirilir, refraktif lens değişiminde ise katarakt ameliyatlarında olduğu gibi göz içindeki doğal mercek gözün dokusuyla uyumlu şeffaf bir lensle değiştirilir.
3 - Refraktif Lens Değişiminde Kullanılan Lenslerin Özellikleri Nedir?
Refraktif lens değişimde Monofokal, Multifokal, Trifokal olmak üzere 3 farklı çeşitte lens kullanılmaktadır. Bu lenslerden katarakt tedavisinde olduğu gibi excimer lazerle tedavisi uygun olmayan miyop, hipermetrop ve presbiyopi tedavisinde de yararlanılmaktadır. Uzağı ve yakını görme şikayetlerinin giderilmesinin yanı sıra astigmatın tedavisinde de uygulanır. Katarakt ameliyatında kullanılan multifokal lensler hem yakını, hem uzağı net görmeyi sağlamaktadır. Böylelikle katarakt tedavisi sonrasında standart lenslerin neden olduğu yakın gözlüğü ihtiyacına da son vermektedir.
4 - Refraktif Lens Değişiminde Uygun Lens Seçimi Nasıl Yapılır?
Hastaların öncelikle detaylı bir göz muayenesinin gerçekleşmesi gerekir. Muayene sonrasında tedavi planı çizilerek, ameliyatta hangi göz içi merceğin uygulanacağına karar verilir. Göz içine uygulanacak merceğin kararlaştırmasında gözün yapısı kadar hastanın yaşam biçimi ve ihtiyaçları da değerlendirilerek, tespit edilir.
5 - Akıllı Lens Nedir?
Halk arasında akıllı lens olarak bilinen göz içi mercekleri tıbben Trifokal lens olarak adlandırıyoruz. Trifokal lenslerin akıllı lens ya da üç boyutlu görüş gibi isimlerle anılmasının sebebi de hem yakın, hem uzak, hem de orta mesafede net görüş sağlamasıdır.
KATARAKT HASTALIĞI ve TEDAVİSİ HAKKINDA SIK SORULAN SORULAR
1 - Katarakt Kimlerde Görülür?
Katarakt, daha çok yaşa bağlı gelişen bir rahatsızlık olduğu için sıklıkla 55 – 60 yaş sonrasında görülür. Ancak yeni doğan bebeklerde, şeker hastalarında, gözüne darbe almış kişilerde ve uzun süreli kortizonlu ilaç kullananlarda da görülebilir.
2 - Kataraktın Belirtileri Nelerdir?
Kataraktın en yaygın olarak neden olduğu şikayetler; görmede azalma, ışığa karşı hassasiyet, çift görme, okuma zorluğu, sonradan uzağı görme bozukluğunun ortaya çıkması, renklerin sararmış ve matlaşmış olarak görülmesidir.
3 - Katarakt Tedavisi Nasıl Gerçekleşir?
Kataraktın ilaç veya gözlükle tedavisi mümkün değildir. Ameliyatla göz içindeki matlığını yitirmiş doğal mercek gözün dokusuyla uyumlu şeffaf bir lensle değiştirilerek tedavi gerçekleştirilir. Operasyon lokal anestezi ile hasta uyutulmadan gerçekleştirilmekte, 25-30 dakika sürmektedir.
GÖZ HASTALIKLARI HAKKINDA SIK SORULAN SORULAR
1 - Glokom Nedir?
Glokom, halk arasında ”göz tansiyonu” ya da “karasu hastalığı” olarak bilinen göz içi basıncın yükselmesine bağlı olarak görme sinirinin zarar görmesidir. Herhangi bir şikayete sebep vermeden sinsice ilerleyen bir hastalıktır. Gözde kalıcı hasarlara neden olabileceği gibi hastanın genel sağlığını tehdit eden hipertansiyonun habercisi olabilir. Yüksek risk grubunda olanların yanı sıra risk grubuna girmeyenlerin de düzenli olarak göz muayenelerini gerçekleştirerek kontrolden geçmeleri önemlidir.
2 - Kimler Glokom Hastalığı Riski Taşır?
Genetik yatkınlığı olanlar yani ailesinde glokom hastalığı bulunanlar, 40 yaşın üzerindekiler, şeker hastaları, yüksek miyopi, yüksek hipermetropisi bulunanlar, uzun süreli kortizon tedavisi görenler, migren hastaları, darbe sonucu göz travmaları yaşayanlar yüksek risk gurubuna girer.
3 - Şaşılık Kendiliğinden Düzelir Mi?
Hayır, şaşılık kendiliğinden düzelmez tedavi edilmesi gereklidir.
0216 545 64 64İLETİŞİM FORMU