Türkçe English Pусский Deutsch
Bizi Takip Edin
Facebook'ta takip edin Instagram'da Takip Edin Youtube'da takip edin

Web sitemizde size en iyi deneyimi sunabilmemiz için çerezleri kullanıyoruz. Bu siteyi kullanmaya devam ederseniz, bunu kabul ettiğinizi varsayarız.

Tamam Gizlilik Politikası

Göz Tansiyonu (Glokom) ve Tedavisi

Göz Tansiyonu (Glokom) ve Tedavisi
Paylaş
  • Göz Tansiyonu (Glokom) ve Tedavisi

Halk arasında ”göz tansiyonu” ya da “karasu hastalığı” olarak da bilinen Glokom hastalığı, göz içi basıncın yükselmesiyle birlikte görme sinirinin zarar görmesidir. Herhangi bir şikayete sebep vermeden sinsice ilerleyen bir hastalıktır.  Bu da tedavide geç kalınmasına neden olabilir. Hastalığın teşhisi ve takibi için hastanemizde ileri teknoloji ürünü tetkik cihazları kullanılmaktadır. Bu cihazların verilerini yorumlayan glokom uzmanı hekimlerimiz hastanın tedavi sürecini planlamaktadır.

Glokomun Belirtileri:

Sabahları belirginleşen baş ağrıları
Zaman zaman bulanık görme
Geceleri ışıkların etrafında ışıklı halkalar görülmesi
Televizyon izlerken göz etrafında ağrı


Glokom Riskini Arttıran Faktörler:
Ailede glokom öyküsünün olması (genetik yatkınlık)
40 yaşın üzerinde olunması
Şeker hastalığı
Şiddetli kansızlık veya şoklar
Yüksek-düşük sistemik kan basıncı (vücut tansiyonu)
Yüksek Miyopi
Yüksek Hipermetropi
Migren
Uzun sürelikortizon tedavisi
Göz yaralanmaları
Irksal faktörler

Bu özelliklere sahip kişilerde glokom hastalığının ortaya çıkma riski normalden daha yüksek olduğu için bu kişilerin görme sinirindeki hasarın erken tespiti amacıyla düzenli olarak göz muayenelerini yaptırmaları uygun olur.

Glokomun Tedavisi

Glokom Tedavisi Üç Şekilde Yapılabilmektedir :

İlaç tedavisi
Lazer tedavisi
Cerrahi tedavi

İlaç, laser ya da ameliyatla kontrol altına alınan göz tansiyonu zaman  içerisinde yükselebilir. Bu nedenle tanı konulduktan sonra hastaların yılda en az 4 kez tansiyon ölçümü, 2 kez de OCT  ve görme alanı ölçümü yapılarak ömür boyu takip edilmesi gerekmektedir.

Göz tansiyonu okumayla, yazmayla ya da gözü kullanmakla artmaz. Bu hastalar normal çalışmalarına ve işlerine devam edebilir. Fiziksel aktivitenin kısıtlanması gerekmez, bir seferde ve kısa sürede aşırı su tüketimi (2 litreden fazla) göz tansiyonunu yükseltebilir. Stresten uzak yaşam, dengeli beslenme ve düzenli uyku önemlidir. 
0216 545 64 64İLETİŞİM FORMU