Türkçe English Pусский Deutsch
Bizi Takip Edin
Facebook'ta takip edin Instagram'da Takip Edin Youtube'da takip edin

Web sitemizde size en iyi deneyimi sunabilmemiz için çerezleri kullanıyoruz. Bu siteyi kullanmaya devam ederseniz, bunu kabul ettiğinizi varsayarız.

Tamam Gizlilik Politikası

Göz Tembelliği ve Tedavisi

Göz Tembelliği ve Tedavisi
Paylaş
  • Göz Tembelliği ve Tedavisi

Ambliyopi olarak da bilinen “göz tembelliği”  bir gözün diğer göze oranla veya her iki gözün normal sınırlara oranla daha az görmesidir. Genellikle sadece bir göz ambliyopiden etkilenir ama her iki gözün de tembel olma riski vardır. Her yüz kişiden iki ya da üçünde göz tembelliği görülebilir. Göz tembelliğini tedavisinde erken teşhis çok önemlidir. Ancak göz tembelliği genellikle ebeveynler tarafından tespit edilememektedir. Özellikle kırma kusuruna bağlı bir göz tembelliğinde kayma yok ise aile fark edemeyebilir. Bu nedenle bebeklerin ve çocukların, hiçbir problem görülmese bile, 1-3 yaşlarına kadar en az bir defa göz muayenesinden geçmiş olmaları gerekir.

Göz tembelliğinde erken teşhisin önemi büyüktür. Erken tespit edilen göz tembelliğinde tedavinin başarı oranı çok daha fazladır.

Göz Tembelliğinin Nedenleri

Şaşılık
İki göz arasında kırma kusuru farkı (Bir gözde diğer göze oranla daha yüksek bir kırma kusurunun olması veya her iki gözde yüksek kırma kusurunun olması)
Katarakt hastalığı
Korneada leke olması
Göz kapağında göz bebeğini kapatacak oranda düşüklük olması

Göz Tembelliği TedavisiErken teşhis edilen göz tembelliğinin tedavisi oldukça basittir. Gözlük ihtiyacı var ise gözlük verilir ve  iyi gören göz belirli zamanlarda kapatılarak tembel göz çalıştırılır.

Tedavide Kullanılan yöntemler:

Kapama Tekniği

Kapama tedavisi sağlam ve iyi gören gözün kapatılarak zayıf gözün çalıştırılması prensibine dayanır. Hastanın yaşı ve tembelliğin düzeyine göre kapama yapılacak süre belirlenir. Elbette yaş ne kadar küçük ise kapama yapılacak süre o kadar az olacaktır.

İlaç Tedavisi

Göz tembelliğinin tedavisi için santral sinir sistemine etkili bazı ilaçların kullanılmasıyla görme keskinliğinde artış sağlanabilmektedir.

Ortoptik Tedavi

Ortoptik tedaviler hastane içinde uygulanan çalışmalardır. Bu tedaviler, bir anlamda gözün fizik tedavileridir. Ortoptik tedavide kapamaya ek olarak gözü çalıştırıcı farklı uygulamalar yapılır. Bu uygulamalara CAM tedavisi de dahildir. Seanslar ortalama 40 dakika sürer.

CAM Tedavisi

Özel bir cihaz yardımıyla hastanede yaklaşık 10 seanslık programlar şeklinde uygulanan bir yöntemdir. Cerrahi girişimi ya da ilaç kullanımını gerektirmez, her seans yaklaşık 30 dakika kadar sürer ve etkinliği kanıtlanmıştır.

Nerovision Tedavisi

NeuroVision™, bilgisayar ve kişiye özel program kullanılarak yapılan çalışmalar ile görmeyi direkt beyne öğreterek görme artışı sağlayan bir teknolojidir. Bu uygulamadaki görsel uyarmalar direkt beyindeki görme merkezini uyarır, kontrast duyarlılığı yükselterek görme keskinliğini ve kalitesini artırır.

Bu tedavi yöntemi gözün derinlik hissi kazanması için yapılan egzersizler bütünüdür. Bu tedavi ile görme seviyesi geliştirilir ve iki gözün birbiriyle ve beyinle koordinasyonu geliştirilir.

0216 545 64 64İLETİŞİM FORMU