Türkçe English Pусский Deutsch
Bizi Takip Edin
Facebook'ta takip edin Instagram'da Takip Edin Youtube'da takip edin

Web sitemizde size en iyi deneyimi sunabilmemiz için çerezleri kullanıyoruz. Bu siteyi kullanmaya devam ederseniz, bunu kabul ettiğinizi varsayarız.

Tamam Gizlilik Politikası

Hipermetrop

Hipermetrop
Paylaş
Halk arasında yakını görememe olarak bilinen göz kusurudur. Hipermetropide uzaktaki nesneler net, yakındaki nesneler bulanık olarak görülmektedir. Hipermetrop çoğunlukla doğuştan ve genetik faktörlere bağlı olarak görülür. Hipermetroplar yakını görmekte zorlanmakla beraber, hipermetropinin derecesi yüksekse uzağı görmekte de zorlanabilmektedirler.

Hipermetropun Nedenleri 

-Korneanın çok düz olması
-Gözün ön – arka uzunluğunun olağandan daha kısa olması
-Göz lensinin kırma gücünün az olması
-Genetik faktörler
-Doğuştan

Hipermetropun Belirtileri

-Yakındaki nesnelerin bulanık görülmesi
-Gözde ve göz etrafında ağrı
-Göz yanması
-Özellikle kitap okumak, yazı yazmak, resim yapmak gibi uzun süre yakın mesafe gerektiren çalışma ya da uğraşılardan sonra gözde rahatsızlık ve baş ağrısı oluşması.

Yakındaki nesnelere bakarken gözlerin şaşı yapılması

ÇOCUKLARDA HİPERMETROP

Çocuklarda  hipermetropun anlaşılması zordur. Yakın mesafedeki nesnelerle yapılan aktivitelerde gözlerde kayma veya şaşılık olup olmadığına dikkat edilmelidir. Televizyonu çok yakından izleme, yakın mesafe gerektiren faaliyetlerde ve yakın mesafedeki nesnelerle uğraşılarda görülen sakarlık hipermetrobun belirtileri olabilir. Hipermetrop öğrenme güçlüğüne neden olabilir. Tek gözde görülen hipermetrobun aile tarafından fark edilmesi daha zordur.  Tedavi edilmeyen hipermetrop çocuklarda göz tembelliğine ya da şaşılığa yol açabilir. Uzman bir doktora başvurarak, muayene ettirilmelidir.

Tedavi Yöntemleri 

Hipermetropun 3 yöntemle tedavisi mümkündür. Bunlardan ilki gözlük ya da lens kullanımıdır. İkinci tedavi metodu excimer lazer yöntemi ile gözün kırma kusurunun tamamen giderilmesine dayanır. Uygulanacak Excimer lazer tedavi metoduna detaylı bir muayene ve tetkiklerden sonra, gözün yapısına ve görme kusurunun biçim ve derecesine göre karar verilir. 18 yaşına kadar hiçbir hastaya excimer lazer tedavisi ile gözün herhangi bir kırma kusurunun tedavisi uygulanmamaktadır. Bir diğer üçüncü metot da göz içi mercek uygulamasıdır. Göz  içi mercek yöntemi de genellikle excimer lazer ile tedavisi mümkün olmayan göz sorunlarının giderilmesinde uygulanmaktadır. Göz içi mercek uygulamasında seçilecek tedavi yöntemine – FAKİK lens tedavisi ya da Refraktif lens değişimi – uzman hekimin görüşleri doğrultusunda karar verilir.
0216 545 64 64İLETİŞİM FORMU