Türkçe English Pусский Deutsch
Bizi Takip Edin
Facebook'ta takip edin Instagram'da Takip Edin Youtube'da takip edin

Web sitemizde size en iyi deneyimi sunabilmemiz için çerezleri kullanıyoruz. Bu siteyi kullanmaya devam ederseniz, bunu kabul ettiğinizi varsayarız.

Tamam Gizlilik Politikası

Miyopi

Miyopi
Paylaş
Uzağı net görememe olarak bilinen Miyopi gözün belirli bir uzaklığın ötesindeki cisimleri odaklayamamasıdır.

Miyopi Nedenleri

Miyoplarda ya kornea yüzeyi çok bombedir ya da göz normalden daha fazla uzunluğa sahiptir. Sağlıklı ve kırma kusuru olmayan bir gözde görüntü retina tabakasının üzerine düşmektedir. Bu hastalarda kornea ve mercekte kırılan ışınlar retinanın ön tarafına düşer.  Bu da uzak mesafenin bulanık görülmesine neden olur. Yapısal bir özelliktir. Çoğunlukla genetik geçişli ve okul çağında başlar. Sıklıkla 8 – 12 yaşlarındaki çocuklarda görülür. Katarakt ve diyabeti olan kişilerde sonradan ortaya çıkabilir.

Miyopinin Belirtileri

-Özellikle okul çağındaki çocuklarda ve gençlerde tahtayı görememek şikayetiyle ortaya çıkar.
-Uzağı rahat görememek
-Gözlerini kısarak bakmak
-Gerilim tarzı baş ağrısı

Tedavi Yöntemleri

Çocuklarda ve 18 yaşına kadar gençlerde miyopi tedavisinde iç bükey yani ortası ince,  kenarları kalın camlı gözlükler kullanılır.

Göz numarasının durmuş olduğu tespit edilen, kornea kalınlığı ve gözün kırma kusurunun el verdiği 18 yaş üstü hastalarda ise excimer lazer tedavisi gözlük kullanma zorunluluğuna son vermektedir.

Bir diğer tedavi yöntemi de göz içi mercek uygulamasıdır. Göz  içi mercek yöntemi de genellikle excimer lazer ile tedavisi mümkün olmayan göz sorunlarının giderilmesinde uygulanmaktadır. Göz içi mercek uygulamasında seçilecek tedavi yöntemine – FAKİK lens tedavisi ya da Refraktif lens değişimi – uzman hekimin görüşleri doğrultusunda karar verilir.

0216 545 64 64İLETİŞİM FORMU