Türkçe English Pусский Deutsch
Bizi Takip Edin
Facebook'ta takip edin Instagram'da Takip Edin Youtube'da takip edin

Web sitemizde size en iyi deneyimi sunabilmemiz için çerezleri kullanıyoruz. Bu siteyi kullanmaya devam ederseniz, bunu kabul ettiğinizi varsayarız.

Tamam Gizlilik Politikası

Şaşılık ve Tedavisi

Şaşılık ve Tedavisi
Paylaş
  • Şaşılık ve Tedavisi

Gözlerin birbiriyle uyumlu bakamaması, her iki göz akslarının paralelliğini kaybederek farklı farklı yönlere bakması durumuna şaşılık denir. Gözlerin biri karşıya bakarken diğeri içe, dışa, yukarı veya aşağı kayabilir. Her iki göz de kayabileceği gibi tek göz de kayabilir.

Şaşılık Neden Olur?

Şaşılığın tek bir nedeni yoktur pek çok farklı nedenden ötürü oluşabilir. Şaşılığın tam olarak neden kaynaklandığı anlaşılamamış olsa da şaşılık göz çevresindeki kasların ve sinirlerin kontrol anormalliği olarak bilinir.

İnsan doğuştan şaşı olabileceği gibi bebeklik, çocukluk ya da hayatın ileri dönemlerinde şaşılık problemi ile karşılaşabilir. Şaşılık kafa travması, ya da gözdeki bir yaralanma nedeni ile de oluşabilir.

Şaşılık bazı durumlarda çok daha ciddi bir hastalığın ya da sağlık probleminin belirtisi olabileceği için  en kısa sürede, bir göz doktoru tarafından detaylı olarak incelenmelidir.

Şaşılık Belirtileri

Şaşı gözler,
Çift görme,
Uyumsuz göz hareketleri,
Görme kaybı,
Derinlik hissi kaybı
Başağrısı

Çocuklarda şaşılığın fark edilmesi özellikle şaşılık küçük ve estetik olarak fark edilemeyecek boyutta ise zordur. Bundan dolayı en ufak şüphe ile mutlaka göz doktoruna müracaat etmek gerekir.

Kaymanın ilk belirtisi gözlerin aynı noktaya odaklanmamasıdır ancak güneşte bir gözünü kapama, kafasını eğerek veya döndürerek bakma gibi bulgular da gözdeki kayma nedeni ile olabilir.

İnsanlar genelde bebeklikte olan kaymanın zamanla düzeleceğini düşünmektedir, ancak bu doğru değildir. Şaşılık hiçbir zaman kendiliğinden düzelmez.  Bir çocukta şaşılık varsa mutlaka tedavi edilmelidir.  Şaşılık belirtileri sürekli veya dönem dönem görülebilir.


Tedavi Yöntemleri

Şaşılıkta erken teşhis ileri dönemdeki kalıcı görme kayıplarını önlemek açısından oldukça önemlidir.

Gözlük ya da kontak lensler
Enjeksiyon tedavisi
Ameliyat: Ameliyat göz çevresindeki bir veya birden fazla kasın oynatılması ve yerlerine getirilmesini sağlar. Operasyon genel anestezi ya da lokal anestezi ile ameliyathanede yapılır. Yalnızca gözde birkaç gün süren kızarıklık ve rahatsızlık hissi olur. Hastalar genelde aynı gün taburcu olabilirler.
Göz kapama: Göz kapama uygulamasının göz tembelliği ve şaşılığının tedavisinde çok önemli yeri vardır.

Yukarıda belirtilen tedavi yöntemleri, hastanın durumuna tek tek  veya kombine olarak uygulanabilir.
0216 545 64 64İLETİŞİM FORMU