Gözlerimiz;  öğrenmemizi, anlamamızı ve çevremizle iletişim kurmamızı sağlayan en önemli duyu organımız. Elektrik kesintilerinde, sinemada film bitiminde ışık yetersizliğinin neden olduğu geçici görüş yetersizliği bile rahatsız hissetmemize yol açabiliyor. Dünyaya açılan penceremiz gözlerimizin sağlığını korumanın yolları ile ilgili Kudret Göz İstanbul’dan Göz Hastalıkları Uzm. Op. Dr. Cem Selvi’den ipuçları aldık;

1) Düzenli Göz Muayenesi Yaptırın
Kudret Göz İstanbul’dan Göz Hastalıkları Uzm. Op. Dr. Cem Selvi: “Görme yeteneğinin önemi konusunda herkes hem fikir olmakla birlikte düzenli muayene yaptıran kişi sayısı da bir o kadar azdır. Oysaki düzenli göz muayenesi göz sağlığımızın korunması kadar genel sağlığımız için de çok önemli. Diyabet, hipertansiyon gibi kişinin genel sağlığını tehdit eden bir çok  hastalığın ilk teşhisini göz muayenesi sırasında gerçekleştirerek uygun tedaviye yönlendirebiliyoruz. Toplumda göz hastalıklarının sadece ileri yaş sonrası kişiler için risk oluşturduğu yönünde yanlış bir inanış var. Katarakt, göz tansiyonu (glokom), sarı nokta (makula dejenerasyonu) gibi göz hastalıklarının yaşla birlikte görülme sıklığının arttığı doğrudur. Presbiyopi yani göz merceğinin doğal esnekliğini yitirerek yakını görememe problemi de yaş almaya bağlı olarak  40 yaş üzerinde ortaya çıkar. Fakat bebek, yaşlı, genç, orta yaşlı demeden  her yaş grubundan kişide çeşitli göz hastalıkları görülür. Örneğin katarakt, retinopati, göz tansiyonu gibi hastalıklara kalıtsal olarak bebeklerde dahi rastlamaktayız. Miyop, hipermetrop, astigmat gibi görme bozuklukları ise bebekler ve çocuklar dahil her yaş grubunda ve çok yaygın olarak görülen göz hastalıklarının başında geliyor. Hiçbir şikayete yol açmadan  ilerleyerek beklenmedik görme kayıplarına yol açan göz tansiyonu ve her türlü göz hastalığından korunmak için düzenli göz muayenesinin yapılması gerekmektedir.”

2) Doktorunuzu Doğru Bilgilendirin
Op. Dr. Cem Selvi: “Göz Muayenesi sırasında doktorunuza  hastalık geçmişiniz, mevcut hastalıklarınız varsa kullandığınız ilaçlar, aile bireylerinizdeki hastalıklar, yaşam biçiminiz ve alışkanlıklarınız konusunda doğru ve net bilgi vermeniz önemlidir. Bir çok hastalığın oluşumunda kalıtsal faktörlerin büyük etkisi vardır. Aile bireylerinizdeki hastalıkları araştırarak genetik risk faktörleriniz  hakkında bilgi sahibi olmanız hem mevcut hastalıkların tedavisi hem de olası hastalıklardan korunmanız için önemlidir. Günlük yaşam aktiviteleriniz, boş zamanlarınızı değerlendirme biçiminiz, alışkanlıklarınız konusunda doktorunuza bilgi vermeniz size uygun önerilerde bulunmasını kolaylaştırır.” 


3) Evinizin ve Ofisinizin Havalandırmasına Dikkat Edin
Kudret Göz İstanbul’dan Göz Hastalıkları Uzm. Op. Dr. Cem Selvi: “Ev, ofis gibi kapalı alanlarda kullanılan klima ve çeşitli ısıtıcılar havanın nem oranını düşürerek göz kuruluğuna yol açabilir. Kalorifer peteklerine asılan suluklar, ıslak havlular, odanın uygun bir köşesine yerleştirilen su kapları, nemlendirici cihazlar gibi yöntemlerle havadaki nem oranını arttırabilirsiniz. Göz kuruluğu, batma, yanma, kızarıklık, kaşıntı, yaşarma, iplik iplik yapışkan bir akıntı, kontak lens kullanmada zorluk  gibi şikayetlere yol açabilir. Herhangi bir şikayetiniz varsa ihmal etmeden, uzman bir göz hekimine başvurun.”

4) Temizlik Her Şeyin Başı 
Op. Dr. Selvi: “Makyaj yaparken mikroplara ve göz enfeksiyonlarına davetiye çıkarmamak için bazı noktalara dikkat edin. Malzemelerinizi başkaları ile paylaşmayın, ürün koruma bandı olmayan ürünleri satın almayın, son kullanım tarihi geçen ürünleri kullanmayın. Bazı ürünlerin içerdiği çeşitli koruyucu ya da etken maddeler alerjik reaksiyonlara neden olabilir. Özellikle alerjik bünyesi olan kişilerin dikkatli olması gerekir. Makyaj yaparken gösterdiğiniz özeni makyajınızı temizlerken de gösterin. Makyajınızı temizlemeden uyumayın. Makyaj malzemelerinizin, temizleyicilerinizin ve kullandığınız havlunun temizliğine özen gösterin.  Ağrı, kızarıklık, kaşıntı, batma, şişkinlik, gözlerde sulanma enfeksiyonun ya da kirpik dibi iltihabının habercisi olabilir. Bu ve benzeri belirtiler olduğunda göz doktorunuza danışın.” 

5) Gözlerinizi Teknolojiye Kurban Etmeyin
Op. Dr. Cem Selvi: “Kapalı bir ortamda bütün gün bilgisayar başında çalışıyorsanız göz kuruluğu riski taşıyorsunuz demektir. Ekrana odaklanarak gerçekleştirilen uzun süreli çalışmalarda göz kırpma hareketinin daha az gerçekleşmesi göz yaşının yeterli düzeyde göz yüzeyine yayılmamasına ve daha fazla buharlaşma olmasına neden olur.  Belli aralıklarla gözlerinizi kapatarak 1- 2 dakika dinlendirmeniz faydalı olacaktır.  Ekrana çok yakından ya da çok uzaktan bakmak gözlerin yorulmasına neden olur. Bilgisayar ekranı ile aranızda 60 cm. ‘lik bir mesafe olmasına, ekranın üst kenarı ile göz hizasının aynı seviyede olmasına, ışığın ekrana dik açıyla gelmemesine özen gösterin. 20 dakikada bir 20 saniye boyunca 5 – 6 metre uzağa bakmak da gözleri iyi bir dinlendirme metodudur. Göz kuruluğunun sebeplerinden biri de vücudun susuz kalmasıdır. Günde en az 2 litre su içmeyi ihmal etmeyin.”

6) Beslenme Alışkanlıklarınıza Dikkat Edin
Kudret Göz İstanbul’dan Göz Hastalıkları Uzm. Op. Dr. Cem Selvi: “Beslenme göz sağlığının korunması ve yardımcı tedavide büyük önem taşır. Öğünlerinizi doktorunuzun öneri ve görüşleri doğrultusunda oluşturun. Özellikle sarı nokta hastalığı olarak bilinen makula dejenereasyonu hastaları ya da ailesinde sarı nokta hastası bulunanlar A, C, E vitaminleri,  çinko, lutein, zeaksantin, selenyum, omega 3  bakımından zengin besinleri bol bol tüketmeli. Yapılan araştırmalar doğru beslenmenin kuru tip sarı nokta hastalığının ilerlemesini yavaşlattığını ortaya koyuyor.   Lutein ve zeaksantin; yumurta sarısı, ıspanak, brokoli, kabak, karalahana, portakal, avakado, kivi, mısır ve havuçta bol miktarda bulunuyor. Balık hem omega 3 hem de selenyum içerdiği için göz sağlığının korunmasında önem taşır. Vitaminler  de göz sağlığı için çok önemlidir. Uzun dönemli C vitamini eksikliğinin katarakt riskini yükselttiği bilinmektedir.”

7) Güneşin Gülümsemesine Aldanmayın
Göz Hastalıkları Uzmanı Op. Dr. Cem Selvi: “UV Işınlarına uzun süreli maruz kalmak katarakt, sarı nokta, göz eti (pterjium) hastalıklarına neden olan etkenlerden biridir. Hem yaz aylarında hem de kış aylarında UV filtreli güneş gözlükleri kullanın. Puslu, kapalı havalar sizi yanıltmasın; kış aylarında da güneşin zararlı ultraviyole ışınlarının etkisi devam etmektedir. Özellikle kayak yapanların ve karda açık havada çalışanların gözlük kullanımına dikkat etmesi gerekir.  Kardan yansıyan ışınlar korneada yanıklara neden olarak hasara yol açabiliyor.”

8) Sigarayı Bırakın
Op. Dr. Selvi:  “Sigaradaki nikotin ve diğer zehirli maddeler gözlerimizde ve göz çevremizdeki damarlar da dahil vücudumuzdaki tüm kan damarlarının yapısını ve  kan akışını bozar. Bir çok hastalıkta olduğu gibi gözde de olumsuz etkiler yapar. 

Unutmayın, bu blog yazıları sadece bilgilendirme amacı taşımaktadır. Eğer tıbbi bir endişeniz veya sorunuz bulunuyorsa, lütfen bir doktora danışınız.