Toplum genelinde çok yaygın bir şikayet olan göz seğirmesi stres, fazla miktarda kafein tüketimi gibi nedenlerle görülebildiği gibi göz içi iltihapları gibi ciddi göz hastalıklarının da belirtisi olabiliyor. Kudret Göz İstanbul Göz Hastalıkları Uzmanı Opr. Dr. Cem Selvi göz seğirmesi hakkında en çok merak edilenler hakkında bilgi verdi. 

Göz Seğirmesi ile Bedeniniz Alarm Veriyor Olabilir!
Kudret Göz İstanbul Göz Hastalıkları Uzmanı Opr. Dr. Cem Selvi , göz seğirmesinin nedenlerine değinerek, göz seğirmesinin bedenin uyarısı olabileceğini belirtti  “Göz seğirmesi, tıbbi adıyla miyokimi göz çevresinde özellikle göz kapağında istemsizce kasılmaların  meydana gelmesidir.  Genellikle üst göz kapağında hissedilir ve birkaç saniye, 1 -2 dakika gibi kısa sürede kendiliğinden geçer.  Kısa süreli yaşanan göz seğirmeleri genellikle stres, sigara kullanımı, çok fazla alkol, kafein tüketmek, uykusuzluk, yorgunluk, dengesiz beslenme ve bazı ilaçların yan etkilerine bağlı olarak ortaya çıkar. Bu etkenler ortadan kalktığında da şikayetler son bulur. Göz seğirmesi ile bedeniniz size dinlenmeniz gerektiğini, vitamin, magnezyum eksikliğiniz olduğunu, alışkanlıklarınızı gözden geçirmeniz gerektiğini, sigarayı mutlaka ya da mutlaka bırakmanız  gerektiğini anlatıyor olabilir. “

Ne Zaman Doktora Başvurmak Gerekir!
Göz Hastalıkları Uzmanı Opr. Dr. Cem Selvi  uzun süreli, kronik göz seğirmelerinin hastalık habercisi olabileceği konusunda uyardı: “Göz seğirmesi kişinin kontrolü dışındadır ve uzun süreli olduğunda sinir bozucu olabilir.  Haftalarca, aylarca süren göz seğirmesi şikayetiyle başvuran hastalara rastlayabiliyoruz. Uzun süreli şikayetlerin altında daha ciddi nedenler, göz ya da sinir sistemine bağlı hastalıklar yatıyor olabilir.  Bir haftayı aşan göz seğirmelerinde, göz seğirmesiyle birlikte gözlerde kızarıklık, şişlik ya da üst göz kapağında düşüklük oluştuğu durumlarda, gözlerde hissedilen seğirmeler  yüzün başka bir bölümünde de hissedildiğinde uzman bir doktora başvurmak gerekir. Göz seğirmesine neden olan hastalıkların başında; göz kuruluğu, göz alerjileri, göz bozuklukları, konjonktivit  halk arasında bilinen ismiyle pembe göz, göz içi iltihapları yani üveit, göz kapağı iltihapları yani blefarit, gözün tahrişi, ışık hassasisyeti  ya da  ışık intoleransı olarak bilinen fotofobi gelir. Çok nadir olsa da bell paralizi, distoni, parkinson, tourette sendromu sinir sistemi hastalıkları da göz seğirmesine neden olabilir.” 


Göz Yorgunluğuna Dikkat!
Kudret Göz İstanbul Göz Hastalıkları Uzmanı Opr. Dr. Cem Selvi  göz seğirmesinin göz yorgunluğuna bağlı olabileceğinin altını çizerek özellikle bilgisayar karşısında masa başı çalışanları uyararak göz seğirmesine karşı bazı önerilerde bulundu: “Özellikle bilgisayar başında çalışanlar gözün yorulmasına bağlı olarak sıklıkla göz seğirmesi şikayeti yaşarlar. Bilgisayar kullanmak, kitap okumak, yazı yazmak, dikiş dikmek gibi gözlerin belli bir noktaya uzun süre odaklandığı işlerle uğraşanların her 20 dakikada bir gözlerini dinlendirmelerini öneririm.  1 – 2 dakika gözleri kapatarak dinlendirmek, uzağa odaklanarak bakmak gibi basit uygulamalar   göz seğirmesinin yanı sıra göz kuruluğu, yalancı miyop olarak bilinen siliyer kas spazmlarının önüne geçmede faydalıdır.   Bilgisayarınızın, televizyonunuzun ekranında parlama varsa ekranın yerini değiştirmek, yansıma önleyici filtre kullanmak gibi yöntemlerle parlamayı azaltın. Beslenme biçiminize özen gösterin. Kahve ve çay gibi kafeinli içecek, alkol tüketimi ve tüketim miktarınıza gözden geçirin. Uzmanlara danışarak yaş, kondisyon, sağlık durumunuza uygun egzersizler yapın, uyku düzeninize dikkat edin. B ve B12 vitamini içeren besinler tüketin, doktorunuzun öneri ve görüşleri doğrultusunda gerekli olduğu takdirde vitamin takviyeleri kullanın. Bazı ilaçların yan etkileri göz seğirmesine yol açabilmektedir, kullandığınız ilaçlarla ilgili olarak göz doktorunuzu bilgilendirin.”

Unutmayın, bu blog yazıları sadece bilgilendirme amacı taşımaktadır. Eğer tıbbi bir endişeniz veya sorunuz bulunuyorsa, lütfen bir doktora danışınız.