Türkçe English Pусский Deutsch
Bizi Takip Edin
Facebook'ta takip edin Instagram'da Takip Edin Youtube'da takip edin

Web sitemizde size en iyi deneyimi sunabilmemiz için çerezleri kullanıyoruz. Bu siteyi kullanmaya devam ederseniz, bunu kabul ettiğinizi varsayarız.

Tamam Gizlilik Politikası

Astigmatizma

Astigmatizma
Paylaş
Astigmatizma; korneadaki şekil bozukluğu nedeniyle, ışınların görme merkezi olan sarı noktaya bulanık olarak düşmesinden kaynaklanan bir göz hastalığıdır. Sağlıklı gözlerde korneanın yapısı yuvarlak bir top gibidir. Astigmat gözlerde ise yumurta gibi ovaldir. Bu şekil bozukluğundan dolayı göze gelen ışınlar düzgün kırılamaz ve tek bir odak noktası oluşmaz. Bu da dalgalı ve bulanık görmeye neden olur.

Astigmatizmanın Nedenleri

-Doğuştan ve genetik faktörler
-Travmalar
-Enfeksiyonlar
-Dejeneratif hastalıklar astigmatizmaya neden olabilmektedir.

Astigmatizmanın Belirtileri

-Bulanık görme
-Baş etrafında ağrı ve basınç hissi
-Yatay ve dikey çizgilerde bozulma
-Gözlerin çabuk yorulması
-Uzun süren okuma eylemlerinde yazıların üst üste binmesi
-Okurken dikkat toplamada zorlanma
-Konjonktivada kızarıklık
-Sık sık oluşan arpacık hastalığı
-Uzun süren kirpik dibi iltihaplarının yaşanması

ÇOCUKLARDA ASTİGMATİZMA

Çocuklarda astigmat kalıtsal veya sonradan gelişebilmekle birlikte genetik faktörler birincil nedendir. Dolayısıyla astigmat kusuruna sahip ebeveynlerin özellikle dikkatli olması gerekir. Çocukların gözlerini kısarak bakması, yazılarının bozuk ve okunaksız olması, sebepsiz denge kayıpları yaşaması, mobilya köşelerine çarpması, karşıya başını eğerek bakması, yazıları kendine iyice yaklaştırarak okuması astigmat belirtisi olabilir. Şaşılık ve göz tembelliğine neden olabileceği için derhal uzman bir doktora başvurarak teşhisin ardından gerekli tedavilere başlanmalıdır.

Tedavi Yöntemleri

Astigmat tedavisinde 18 yaşa kadar gözlük veya kontakt lens kullanılmaktadır. 18 yaşından sonra ise excimer lazer ile tedavi edilebilmektedir.

Bir diğer tedavi yöntemi de göz içi mercek uygulamasıdır. Kornea yapısı çok ince olan ya da çok yüksek astigmatı olan ve lazer tedavisi sınırları dışında kalan hastalar da göz içi mercek tedavisinden yararlanabilir. Göz içi mercek yöntemi de genellikle excimer lazer ile tedavisi mümkün olmayan göz sorunlarının giderilmesinde uygulanmaktadır. Göz içi mercek uygulamasında seçilecek tedavi yöntemine – FAKİK lens tedavisi ya da Refraktif lens değişimi – uzman hekimin görüşleri doğrultusunda karar verilir.0216 545 64 64İLETİŞİM FORMU