Türkçe English Pусский Deutsch
Bizi Takip Edin
Facebook'ta takip edin Instagram'da Takip Edin Youtube'da takip edin

Web sitemizde size en iyi deneyimi sunabilmemiz için çerezleri kullanıyoruz. Bu siteyi kullanmaya devam ederseniz, bunu kabul ettiğinizi varsayarız.

Tamam Gizlilik Politikası

Diyabetik Retinopati

Diyabetik Retinopati
Paylaş
Diyabete bağlı retina bozukluklarına diyabetik retinopati adı verilmektedir. Uzun süre kan şekerinin yüksek seyretmesi durumunda göz damarları etkilenir ve retinanın beslenmesi bozulur. Retinada yeni damar oluşumları meydana gelir ve bu yeni oluşan damarlardan dışarıya sıvı sızar. Retinadaki damarlarda sızıntı olması sonucunda da sıvı retinada birikir ve ödem ve eksüda adı verilen tabakaların oluşmasına neden olur. Bu durumda görme kaybına neden olur.

Şeker Hastalarında Retina Hasarını Hızlandıran Faktörler

Kan şekerinin düzensiz seyretmesi, ani kan şekeri yükselmesi ve düşmesi
Sigara kullanımı,
Gebelik,
Kansızlık,
Böbrek hastalığının olması,
Kolesterol yüksekliği,
Hipertansiyonun olması göz hasarını hızlandırabilir.

Diyabetik Retinopatinin Sebepleri

Diyabetik retinopatinin meydana gelmesinde rol oynayan risk faktörlerinin başında şeker hastalığının süresi gelmektedir. Özellikle diyabet tanısından itibaren 10 yıllık süreden sonra retinopati görülme sıklığı artmaktadır. Tip 1 veya insüline bağımlı genç diyabetiklerde ergenlik çağından sonra retinopati görülme sıklığı yaş ile ilgili olarak artmaktadır.

Diyabetik Retinopati Belirtileri

Renk görüşünde bozulma,
Görmede bulanıklık,
Görüşte lekeler-çizgiler,
Dalgalı görüş,
Zayıf gece görüşü,
Göz önünde uçuşmalar oluşması

Diyabetik Retinopati Tedavisi

Erken teşhis tedavinin başarısında çok büyük rol oynamaktadır. Bununla birlikte hastalığın tedavisinde kan şekeri kontrolü önemli bir faktördür. Diyabetik retinopati tedavisinde en yaygın kullanılan tedavi lazer tedavisidir. Lazer tedavisi etkin olmadığında vitreo-retinal cerrahi gerekmektedir. Neovasküler glokomun geliştiği olgularda ise vitreo-retinal cerrahi ile birlikte tüp implantasyonları ve krio uygulamaları gerekmektedir.
0216 545 64 64İLETİŞİM FORMU