Türkçe English Pусский Deutsch
Bizi Takip Edin
Facebook'ta takip edin Instagram'da Takip Edin Youtube'da takip edin

Web sitemizde size en iyi deneyimi sunabilmemiz için çerezleri kullanıyoruz. Bu siteyi kullanmaya devam ederseniz, bunu kabul ettiğinizi varsayarız.

Tamam Gizlilik Politikası

Presbiyopi

Presbiyopi
Paylaş
Presbiyopi, göz merceğinin zamanla doğal esnekliğini kaybederek yakın mesafeye odaklanma yeteneğini yitirmesidir.

Presbiyopinin Nedenleri

Doğal göz merceği yumuşak ve esnek bir yapıdadır. Kırma kusuru olmayan sağlıklı bir gözün merceği çeşitli uzaklıktaki nesnelere odaklanma yeteneğine sahiptir. Göz merceği farklı uzaklıktaki nesnelere   odaklanmak için şekil değiştirir.  Bu gözün otomatik bir mekanizmasıdır.  45 yaşından itibaren gözün doğal merceği esnekliğini yitirmeye ve sertleşmeye başlar. Yakını görmekteki uyum gösterme yeteneğini yitirir, ışınları kırma gücü azalır. Bunun sonucunda o güne kadar hiçbir görme şikayeti olmayan kişiler dahi yakını görmekte zorlanarak, gözlük kullanma ihtiyacı duymaya başlarlar.

Presbiyopinin Belirtileri

-50 cm. ’den daha yakın mesafeyi net görememek
-50 cm. ’den yakın yazıları okuyabilmek, nesneleri görebilmek için kendinden uzaklaştırarak bakmak
-Okurken ya da okuma faaliyetinden sonra görülen baş ağrısı, göz ağrısı, yorgunluk ve uyku hali

Tedavi Yöntemleri

Presbiyopinin tedavisinde sıklıkla kullanılan yöntemler;  gözlük, kontakt lens, presbylasik ve göz içi mercek operasyonlarıdır.

Presbiyobinin tedavisinde daha çok göz içi mercek operasyonları tercih edilmektedir.

Araç, bilgisayar kullanımı gibi modern çağın getirileri orta mesafede de net görüş ihtiyacını arttırarak göz içi mercek tedavisinde yeni lens teknolojilerinin doğmasına neden olmuştur. Bu operasyonlarda kullanılan trifokal lensler hem yakın, hem orta, hem de uzak mesafede net görüş sağlamaktadır. Bu nedenle  trifokal lensle göz içi mercek operasyonları  presbiyopinin tedavisinde tercih edilen ve kullanılan yöntemlerin başında yer alır.

Tüm bu yöntemler arasından uzman hekim;  gözün yapısını, mevcut ya da olası risk faktörlerini ve hastanın ihtiyaçlarını değerlendirerek; en uygunu konusunda bilgilendirecektir.
0216 545 64 64İLETİŞİM FORMU