Türkçe English Pусский Deutsch
Bizi Takip Edin
Facebook'ta takip edin Instagram'da Takip Edin Youtube'da takip edin

Retina Hastalıkları ve Tedavisi

Retina Hastalıkları ve Tedavisi
Paylaş
Yarı saydam açık kırmızı bir zardan oluşan retina ya da diğer ismiyle ağ tabaka, ışığa ve renge duyarlı hücrelerin bulunduğu, gözde ışığın sinir tepkilerine dönüşmesini sağlayan bölümdür. Retinada görülen hastalıklar görme işlevini direkt etkilediği için hassasiyetle ele alınmalıdır. Gözle ilgili herhangi bir şikayette uzman bir göz doktoruna başvurmak gerekir.

Retinada En Sık Görülen Hastalıklar:

-Retinal dekolmanı ve retina yırtıkları
-Diyabetik Retinopati
-Yaşa bağlı görülen sarı nokta hastalığı (Makula dejenarasyonu)
-Retina yırtığı ve retina dekolmanı
-Maküla delikleri
-Epiretinal membran (Görme merkezi önünde zar oluşumu)
-Retinal ven tıkanıklıkları
-Retinal arter tıkanıklıkları

Retina Muayenesi:

Diyabet ve tansiyon gibi tüm sistem için tehdit oluşturan hastalıkların ilk belirtileri gözde  görülür. Retina Hastalıklarının teşhisi ve tedavi hem genel sağlık için, hem de göz sağlığı için büyük önem taşır. Diyabetik Retinopati ve Retinal Dekolman gibi retina hastalıkları, tamamen ya da kısmen görme kayıplarına yol açabilmektedir.  Bu hastalıkların erken teşhisi, tedavinin başarısını büyük ölçüde arttırmaktadır.

Retina tabakası, göz dibi muayenesinde detaylı olarak değerlendirilir. Göz bebeğine damla damlatılarak büyütüldükten sonra biyomikroskop ile incelenir. Muayene, retina tabakasına ait göz hastalıklarının teşhisi için önemli olduğu kadar genel sağlığı tehdit eden hipertansiyon, diyabet ve beyin tümörlerinin tespiti için de büyük önem taşır.

 
0216 545 64 64İLETİŞİM FORMU