Türkçe English Pусский Deutsch
Bizi Takip Edin
Facebook'ta takip edin Instagram'da Takip Edin Youtube'da takip edin

Web sitemizde size en iyi deneyimi sunabilmemiz için çerezleri kullanıyoruz. Bu siteyi kullanmaya devam ederseniz, bunu kabul ettiğinizi varsayarız.

Tamam Gizlilik Politikası

Retina Hastalıkları ve Tedavisi

Retina Hastalıkları ve Tedavisi
Paylaş
Retina Hastalıkları ve Tedavisi
Uzmanlarımızdan ÜCRETSİZ Bilgi Alın
Retina Hakkında:

Yarı saydam açık kırmızı bir zardan oluşan retina ya da diğer ismiyle ağ tabaka, ışığa ve renge duyarlı hücrelerin bulunduğu, gözde ışığın sinir tepkilerine dönüşmesini sağlayan bölümdür. Retinada görülen hastalıklar görme işlevini direkt etkilediği için hassasiyetle ele alınmalıdır. Gözle ilgili herhangi bir şikayette uzman bir göz doktoruna başvurmak gerekir.

Retinada En Sık Görülen Hastalıklar:

-Retina dekolmanı ve retina yırtıkları
-Diyabetik retinopati
-Yaşa bağlı görülen sarı nokta hastalığı (Makula dejenarasyonu)
-Maküla delikleri
-Epiretinal membran (Görme merkezi önünde zar oluşumu)
-Retinal ven tıkanıklıkları
-Retinal arter tıkanıklıkları

Retina Muayenesi:

Diyabet ve tansiyon gibi tüm sistem için tehdit oluşturan hastalıkların ilk belirtileri gözde görülür. Retina hastalıklarının teşhisi ve tedavi hem genel sağlık için, hem de göz sağlığı için büyük önem taşır. Diyabetik retinopati ve retina dekolmanı gibi retina hastalıkları, tamamen ya da kısmen görme kayıplarına yol açabilmektedir.  Bu hastalıkların erken teşhisi, tedavinin başarısını büyük ölçüde arttırmaktadır.

Retina tabakası, göz dibi muayenesinde detaylı olarak değerlendirilir. Göz bebeğine damla damlatılarak büyütüldükten sonra biyomikroskop ile incelenir. Muayene, retina tabakasına ait göz hastalıklarının teşhisi için önemli olduğu kadar genel sağlığı tehdit eden hipertansiyon, diyabet ve beyin tümörlerinin tespiti için de büyük önem taşır.

Vitrektomi:

Vitrektomi, vitreoretinal cerrahide kullanılan yaygın tekniklerden biridir. Vitrektomi, vitreoretinal cerrahi alanında uzman doktorlar tarafından uygulanması gereken bir ameliyattır. Bu yöntemle göz içindeki vitreus dokusu kısmen ya da tamamen boşaltılmaktadır. Vitrektomi, göz içi kanamaları, ileri aşamalardaki diyabetik retinopati, retina dekolmanı ve yırtıkları, makula deliği, makular pucker (görme merkezindeki kırışıklığa bağlı zar oluşumu), yabancı cisim kaynaklı göz içi yaralanmaları, preretinal membran (sinir ağında oluşan zarlar ) tedavisinde kullanılır. Bu hastalıklara eşlik eden katarakt da varsa vitrektomi ameliyatı katarakt cerrahisi ile birlikte uygulanabilir. Vitrektomi, ayrıca katarakt ameliyatına bağlı göz içinde lens kalıntılarının ve endoftalminin (göz ameliyatları sonrası göz içi enfeksiyonların oluşumu) giderilmesinde kullanılır.


 
0216 545 64 64İLETİŞİM FORMU